duminică, 22 martie 2015

Pauza, un sfetnic prost

Timp ideal pentru fotbal, soare pe cer, ploaie de goluri pe tabelă la partida FC Voința Ionești - Sportul Mogoșani. Gazdele, cu o echipă mult întinerită, au debutat curajos, prima repriză, una pe contre încheindu-se cu un 0-0 care lăsa deschisă orice posibilitate în a doua parte. Pauza nu este însă mereu un prilej de reglare a jocului, existând și momente, azi a fost unul, când întreg angrenajul este dat peste cap și ce a funcționat în prima parte se duce pe apa Argeșului. Scorul final, 2-6, este perfect justificat având în vedere seria de gafe din apărare. E foarte bine cu tineri, dar din când în când merita să ”cumperi” și un bătrân, un mijlocaș gen Martini, ar limpezi puțin jocul la jumătate și ar putea da pasa decisivă. Drept dovadă, ”bătrânii” echipei din Mogoșani au făcut la final diferența. Chiar dacă aroganța este sancționabilă, salutăm fermitate, uneori prea înțepenită, a celor două doamne îmbrăcate în negru.